середа, 21 жовтня 2020 р.

Чому я не йду з соцмереж?


У 2018 році в журналі «Science» опублікували дані дослідження, в якому вчені проаналізували 126 000 твітів 3 млн користувачів за трохи більше ніж 10 років. І виявилося, що помилкові новини розходяться значно швидше і охоплюють значно більшу аудиторію, ніж правдиві.

Фейкові новини репостять на 70% частіше. Найпопулярніші фейкові новини читали аж до 100 000 чоловік, тоді як правдиві новини рідко добиралися навіть до 1000 користувачів.
В цілому фейкові новини набирають 1500 переглядів в шість разів швидше, ніж правдиві. Помилкові новини про бізнес, тероризм і війну, науку і технології, шоу-бізнес - поширюються значно швидше правдивих новин на ті ж теми. Але найшвидше  розходяться політичні "фейкньюз".

Один з найцікавіших висновків, до яких прийшли вчені, звучить так: «На відміну від загальноприйнятої думки, роботи прискорювали поширення і правдивих, і помилкових новин з однаковою силою. Так що саме люди, а не роботи, відповідальні за більшу популярність фейкових, а не достовірних новин ».

Через специфіку своєї роботи я прекрасно розумію, до якої міри творці алгоритмів можуть маніпулювати людьми. Але останнім часом мій фокус переміщається з власників платформ і творців механізмів маніпуляцій на самих користувачів - людей, без яких ці системи не працювали б. Ніякого віктімблеймінга (звинувачення жертви (англ. Victim blaming)): мене просто щиро цікавить, що ж в нашій природі є такого, що дозволяє існувати такому системному обдурюванню.
Може, проблема все-таки не в алгоритмах і соціальних мережах, як явищі? Може, джерело всіх бід - як і раніше людське невігластво?
Саме тому мені ніколи не подобалося «рішення» піти з соцмереж і не дозволяти алгоритмам себе експлуатувати - і зараз я розумію, чому. Тому що, якщо піти з соцмереж в реальний світ, то суспільство навколо все одно залишиться тим самим. Люди - це і є соціальна мережа, яка завжди була здатна модифікувати поведінку індивіда і до епохи алгоритмів.
Тому не треба йти з соціальних мереж - їх потрібно робити кращими. Напишіть правду. Або не репостіть лайно. Поставте лайк придатному контенту. Поширте цей допис!

 Sergei Jdanov

ІІ ЕТАП КОНКУРСУ-ЗАХИСТУ НАУКОВИХ РОБІТ МАЛОЇ АКАДЕМІЇ НАУК УКРАЇНИ

  СЕКЦІЯ АВІА – ТА РАКЕТОБУДУВАННЯ, МАШИНОБУДУВАННЯ І РОБОТОТЕХНІКИ ІІ місце Болцарівський Сергій Ігорович ст. 1 курсу Відокремленого структ...